- Начало ›
- Благоевград ›
- Право
Тази книга е публикувана от нейния автор
Настоящата книга има за цел да предложи въвеждането на Възстановителното правосъдие спрямо непълнолетните извършители на престъпления в Република България, като най-ефективен и модерен модел за справяне с този вид престъпност. Престъплението се разглежда през призмата на конфликт, като се извеждат предимствата на неконфронтационните методи за неговото разрешаване. Прави се анализ на факторите, които формират девиантното поведение у непълнолетните и съответно се предлагат мерки, които да намалят тяхното негативно въздействие.
Направените теоретични търсения потвърждават тезата, че семейството и общността имат основна роля в процеса на формиране на детската личност. Възстановителното правосъдие е моделът, който поставя силен акцент върху ценностите и широката семейна и обществена поддръжка на лицата с девиантно поведение. В своите основни модели - медиация между пострадалия и непълнолетния извършител и семейно конфериране - представителите на семейството и други значими близки хора, е от особена важност, без да остава на заден план ролята и отговорността на обществото. Затова държавата трябва да насърчава тяхното активно участие във възпитанието и превъзпитанието на непълнолетните. Възстановителното правосъдие промотира "реинтегриращия срам", вместо заклеймявания, в резултат на което, непълнолетният не се изолира от обществото, а напротив. В противен случай, евентуалната стигма от наказване в голяма степен предопределя бъдещо трайно противоправно поведение.
Целият труд насочва към промяна в разбирането за престъплението и наказанието в техните утвърдени рамки. Престъплението нарушава човешките отношения и целта е те да бъдат възстановени, за да се възстанови и балансът в обществото. Оттук следва и постигането на трайна превенция на този вид престъпност, а оттам и на престъпността като цяло. Критичното изследване на действащата наказателна система спрямо непълнолетните извършители на престъпления и анализа на международния инструментариум в областта, водят до извода, че България все още не отговаря в пълна степен на европейските стандарти за детско правосъдие.
С оглед на това и в резултат на теоретичните търсения, се предлагат тези модели на Възстановителното правосъдие, които могат успешно да се приложат спрямо непълнолетните извършители на престъпления в България. Извеждат се предложения de lege ferenda, които да бъдат в помощ на законодателя за изграждането на нов модел на реакция спрямо престъпността, осъществявана от непълнолетни. Съществен момент е предлагането на проект на нов специален закон спрямо непълнолетните извършители на престъпления, който урежда материята по принципно различен начин. Наред с това, се правят предложения за подобряване на наказателния процес, в случаите когато възстановителният процес не е приложим.
В сравнителен план, прилагането на Възстановителното правосъдие надвишава целите на наказателния процес и доказано има траен превантивен ефект спрямо престъпността на непълнолетните. Неговите модели и ценности биха били успешно приложими още в училищата, на работното място и дори в затворите спрямо непълнолетните извършители на престъпления. Промяната предстои! Но тя зависи и от нас!
Направени са 176 бележки под линия, 108 текста de lege ferenda; библиографията включва 140 източника на български език, 71 заглавия на латиница, 24 нормативни актове, 27 международноправни инструменти.
Авторът е доктор по "Наказателен процес", практик и теоретик с интереси в областта на Възстановителното правосъдие.
Препоръчваме книгата на:
Юристи, които се интересуват от новостите в правото
Теоретици и практици в областта на наказателното право, наказателен процес, алтернативно разрешаване на спорове
Пробационни служители, социални работници
Студенти
Хора с интереси в областта на защита правата на детето, формиране на детската личност, влияние на семейната среда, промяна в обществените ценности.
Разкрийте новото в правосъдието с нашата книга!
Избраната оценка е: